  • Lenovo Legion Pro 7 R9-7HX/16/1024/4080 16” bärbar dator för gaming
    Denna produkt har blivit bedömd som 5 av 5 möjliga stjärnor.51
    LenovoFeatureIcon
    Xbox Game Pass för dator
    Kort om produkten
    Lenovo Legion Pro 7 R9-7HX/16/1024/4080 16-tums bärbar dator för gaming klarar krävande uppgifter tack vare kraftfull AMD Ryzen-processor, Nvidia RTX-grafik, 16-tums WQXGA-skärm med 240Hz uppdateringsfrekvens samt snabb M.2 SSD-lagring.Läs mer om produkten
    GoldLenovo
    Leverantörens EcoVadis scoreLäs mer om EcoVadis
    Teknisk specifikation
    • AMD Ryzen 9 7945HX processor
    • Nvidia GeForce RTX 4080-grafik
    • 16GB DDR5 RAM, 1TB M.2 SSD
    Se alla specifikationer
    MerPC
    Denna dator uppfyller inte kraven för att vara en Mer PCinfo2
    Du kan hitta vårt stora utbud avMer PC här:
    Mer Prestanda
    Mer Batteri
    Mer Frihet
    Mer Kreativ
    Temperatur (tomgång) 5/5
    Temperatur (belastning) 5/5
    Ljudnivå 2/5
    Laptop icon
    Batteri
    4h 4m
    Batteri
    Bärbara datorer i GeForce RTX 40-serien
    Overkligt snabbt för spelare och innehållsskapare.
    Förgör dina fiender under smidiga och flytande gamingsessioner med hjälp av Lenovo Legion Pro 7 16” bärbar dator för gaming. Den kraftfulla AMD Ryzen-processorn och Nvidia RTX-grafik datorn massor av kraft, och WQXGA-skärmen på 16 tum har en jämn uppdateringsfrekvens på 240 Hz.
    Ryzens kraft
    Nästa generations grafik
    G-Sync och FreeSync
    WQXGA 240Hz skärm
    WQXGA-skärmen på 16 tum har kristallklar upplösning på 2560 gånger 1600 pixlar och stödjer HDR400 och Dolby Vision. 240Hz uppdateringsfrekvens ger dig extremt mjuk scrolling, och Low Blue Light-tekniken misnkar skadligt ljus. Dessutom kan panelen nå upp till 500 nits ljusstyrka och erbjuder 100 % av sRGB-färgomfånget.
    SSD-lagring
    HDMI
    Anslut ytterligare bildskärmar och få mer skärmutrymme tack vare den dedikerade HDMI-porten.
    Anslutningsmöjligheter
    - 1x HDMI-port
    - 2x USB-C 3.2 Gen 2-portar
    - 4x USB-A 3.2 Gen 1-portar
    - Wi-Fi 6E (802.11ax), Bluetooth 5.2
    - Gigabit Ethernet-port
    - 3,5 mm-uttag för hörlurar/mikrofon
    Andra funktioner
    - Inbyggda 2W stereohögtalare